Artykuły
Standardy Pracy Oddechowej - Rebirthing jako metody terapeutycznej
Praca Oddechowa - Rebirthing (Rebirthing-Breathwork lub RB, w skrócie Rebirthing) jest metodą samouzdrawiania i samorozwoju opartą na oddechu, rozwiniętą w połowie lat siedemdziesiątych przez Leonarda Orra i jego współpracowników (Orr, Ray, 1983). Już od początków swojego istnienia Rebirthing był używany jako forma terapii. Przykładowo w połowie lat osiemdziesiątych Rajski (2002a) stworzył program dla alkoholików oparty na tej metodzie, a dr Przyłudzki używał RB w terapii pacjentów z zaburzeniami psychotycznymi i nerwicowymi. Dzięki wkładowi wielu praktyków Rebirthing rozwijał się szybko i stał się szeroką dziedziną zróżnicowanych interwencji terapeutycznych. Celem tego artykułu jest ustanowienie standardów Pracy Oddechowej - Rebirthing jako metody terapeutycznej. W tym celu Rajski zaprosił do współpracy grupę praktyków RB mających wykształcenie w dziedzinach takich jak psychologia, doradztwo i psychiatria, aby wspólnie opracować system takich standardów. Zadał im następujące pytania: Czym jest zdrowie? Co dzieje się podczas sesji oddechowej Rebirthing? Co jest celem Pracy Oddechowej - Rebirthing? Na czym polega rola rebirthera? Jakie elementy Rebirthingu mają kluczowe znaczenie a jakie nie? Jaki szczególny wkład Pracy Oddechowej - Rebirthing do psychoterapii? Jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy Rebirthingiem a innymi terapiami?
Czytaj więcej: Standardy Pracy Oddechowej - Rebirthing jako metody terapeutycznej
Moje Wewnętrzne Dziecko – jak je odnaleźć?
Hanna Kurczyk, Rebirther Stowarzyszenia Rebirtherów Polskich
Proponuję Wam wyobrazić sobie jeden dzień z życia małego dziecka. Tylko jeden dzień… a jak wiele obserwacji i doznań. Na takiego małego, bezbronnego szkraba można patrzeć godzinami, z zachwytem, radością i czułością. Ile małe dzieci mają w sobie energii. Zarażają nią wszystkich wokół. Są przejrzyste, szczere i mało skomplikowane. Bez trudu wyrażają siebie, swoje potrzeby i pragnienia. Od razu wiesz czego to dziecko chce, potrzebuje. Jak jest głodne to je, jak nie ma apetytu to pluje jedzeniem Jak mu wygodnie to gaworzy, cieszy się, uśmiecha, bawi. Jak ma jakiś dyskomfort kręci się, marudzi, płacze. Małe dzieci nie myślą negatywnie, nie zastanawiają się co zrobić, czy coś wypada czy nie, nie analizują. Działają… całym sobą wyrażając swoje emocje i uczucia. Jak się śmieją to na całego, jak płaczą to z żalu wylewa się morze łez. Są szczere, autentyczne, naturalne, odważne, ciekawe świata i nowych doznań.
Zaufać dzięki oddychaniu
Hanna Świątkowska, Rebirther Stowarzyszenia Rebirtherów Polskich
Jedną z najcenniejszych umiejętności jakie zdobyłam w swoich poszukiwaniach sposobów na poprawienie życia był (i jest nadal) świadomy oddech. Jest nadal, ponieważ możliwości i potencjał świadomego oddechu są ogromne i zawsze przydatne.
W zasadzie nie trzeba nawet tej umiejętności "zdobywać", oddychać potrafi każdy z nas. Jedyne, co jest potrzebne, to skierowanie swojej uwagi na własny oddech. Koncentracja, chociażby przez kilka chwil, na procesie, który tak czy inaczej przez nas przepływa. To proste działanie zmienia wszystko!